Publikace Zdravotnictví 2.0: příručka pro ministra

Praha, 20. září 2017

Nedá se říct, že by se v uplynulých dvaceti letech nikdo nepokoušel náš zdravotní systém přeměnit na prostředí, kde všichni dělají, co dělat mají. Kde regulátor reguluje, pojišťovák pojišťuje, zdravotník léčí a občan jim všem za poskytnuté služby přímo či nepřímo platí.
Všem snahám navzdory se nezměnilo nic.

Zdravotnictví 2.0: příručka pro ministra je výsledkem mnoha let diskuzí a účasti jejich autorů ve většině týmů, které v Česku vymýšlely koncepce zdravotnictví. Finální podoba názorů krystalizovala na půdě Národohospodářského ústavu AV při pravidelných debatách spolku Občan a později iniciativy Zdravotnictví 2.0.

Ambicí publikace, která vznikla v rámci projektu Mederi v září 2017, je navrhnout stručný a jasný program pro vládu, která vzešla z voleb do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017. Nenabádáme nikoho k prudkým pohybům hrozícím destabilizací, k páchání politického harakiri ani k přijímání nepromyšlených, byť radikálně znějících kroků. Nabízíme analýzu jednotlivých částí systému a návrhy, co by se mělo změnit, aby fungoval lépe.

 

Jednotlivé kapitoly zpracovali renomovaní autoři:

Organizace systému zdravotnictví a síť zdravotnických zařízení (Pavel Vepřek)
Postavení, role a principy řízení zdravotních pojišťoven (Miroslav Zámečník)
Léková politika (Filip Vrubel) a zdravotnické prostředky (Jakub Král)
Stanovení rozsahu hrazené péče dané zákonem (Pavel Hroboň)
Koordinace péče, disease management chronických pacientů (Pavel Hroboň)
Elektronizace zdravotnictví (Zdeněk Vitásek)
Úhradové a regulační mechanismy, kancelář zdravotního pojištění (Ladislav Friedrich)
Propojení zdravotního a sociálního systému, psychiatrická reforma jako příklad zdravotně sociální péče (Michael Viereckl)

 

Publikace Zdravotnictví 2.0: příručka pro ministra ke stažení.